reklam alanı1
reklam alanı2

türkiye in ilk insansı robotu

 Tarih : | Okunma : 424
sabancı Üniversitesi mühendislik ve doğa bilimleri fakültesi mekatronik mühendisliği Öğretim Üyesi doç. dr. kemalettin erbatur liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen türkiye in ilk insansı robotu “suralp” tanıtıldı.

doç. dr. erbatur, üniversitenin tuzla yerleşkesi deki tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bu tür robotların insana, insanın bulunduğu ortamda yardımcı olması için tasarlandığını söyledi.

doç. dr. kemalettin erbatur, sabancı Üniversitesi robot araştırmaları laboratuvar platformu un kısaltmasından adını alan “suralp”in hazırlık çalışmalarına 2002 yılında başlandığını ve bu çalışmaların yaklaşık 5 yıl sürdüğünü ifade etti.

“suralp”in başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten doç. dr. erbatur, “suralp” için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını bildirdi.

“suralp, türkiye in ilk insansı robotu olma özelliğini taşıyor” diyen erbatur, 164 santimetre uzunluğundaki robotun, 114 kilogram ağırlığında olduğunu söyledi.

türkiye in insansı robot çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülkelerden olduğuna da dikkati çeken doç. dr erbatur, suralpin değişen yüzeyler üzerinde yürüyebildiğini ve dengesi bozulduğunda da elleri ile duvardan destek alabildiği bilgisini verdi.

doç. dr. erbatur, “suralp”in insanla orantılı olarak tasarlanıp imal edildiğini vurgulayarak, robotun bacaklarında ve kollarında 6şar eklem bulunduğunu söyledi.

“suralp”in fonksiyonlarının geliştirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü kaydeden doç. dr. erbatur, robotun deneysel çalışmaları sırasında tÜbİtak tarafından mali olarak desteklendiğini sözlerine ekledi.

“suralp” boŞ kutuyu ÇÖp kutusuna atti

tanıtımda, türkiye in ilk insansı robotu “suralp”, masanın üzerinden aldığı meşrubat kutusunu ekipte yer alan bir kişiye verdi. ardından boş kutuyu alarak, yanındaki çöp kutusuna attı.

İleri ve geri yürüyüş yapan “suralp”, ayrıca mini bir dans gösterisi sundu.

doç. dr. kemalettin erbaturun “danstan keyif aldın mı?”, “ve yoruldun mu?” sorularına da “suralp”, başını sallayarak yanıt verdi.

doç. dr. erbatur, bir soru üzerine, “suralp”in konuşma fonksiyonlarının henüz geliştirilmediğini söyledi.

kaynak: hürriyet


Diğer Haberler


reklam alanı
Yeni Eklenenler

dune and desert 1.0

dune and desert 1.0 Özet Çöl tepelerinin genelind...

Masaüstü / Ekran Koruyucu

adobe reader

adobe reader yazılımını günümüzde bilmeyenimiz san...

Araçlar / Çeşitli

mp3directcut

tanıtım:
mp3directcut, bir ses düze...

Ses - Video / Ses - Görüntü

12Ghosts Tweak 9.00.70.6064

12Ghosts Tweak yazılımı ile masaüstü simgelerinizi...

Araçlar / Bakım - Onarım

smartbackup

smartbackup, hızlı ve kolay kullanılan windows içi...

Araçlar / Yedekleme

TweakNow RegCleaner Standard

TweakNow RegCleaner Professional yazılımının bazı ...

Oyun / Spor

RalliSport Challenge

RalliSport Challenge, birbirinden hızlı yarışlar y...

Oyun / Simulasyon

Rammstein

Oldukça hoş bir yazı tipi, dolgun görünüşü ile kul...

Masaüstü / Yazı Tipleri

Homeguardion

Homeguardion programını ister bir güvenlik program...

Araçlar / Duvar Kağıdı

 
Sitemizde yer alan içeriğin kullanımından ötürü oluşabilecek herhangi bir zarardan sitemiz sorumlu tutulamaz. Sitemizden indirdiğiniz dosyalara öncelikle virüs kontrolü yapmanız gerekmektedir. web hosting Bilgisayar Bilgisayar

  Site Map   Forum  Arsiv GoogleBot  Google  xml  dizi  Webmaster   Aşk  xml  Rss  Resimler  Oyun  Hadisler  Dizi  Geyik  Ataturk  Kaybolan Yıllar  Sohbet  Yemek Zamanı  Komik  Google  Smf  vBulletin  Cep Tel.  Duyurular   Secme  Konya  konular  Son Mesajlar  Son Konular  aşk arşivi  seo arşivi  Site Arşiv  Site Haritası  Video  Sitemaps txt  metacafe  domain sorgula  Kültür  Msn Anlık İleti  Wap1  Wap2  Wap Forum  XML  Arama Sitesi  Fıkra Hikaye  Sohbet  Forum  Toplist  Belgeseller  Ruya Tabirleri  Twitter  seviyorum  AnaSayfa  Müzik Kutusu  Site Map  Arsiv  Dizi  Tarih  Müzik  xml  Profils  Rss  Url List  Şarkı Sözleri  Yemek Tarifi  Kuran Dinle  Birtanen  Sağlıklı Yaşam Merkezi  Program İndir  Pagerank Sorgula  Muhammedi Bir Site  Günlük Gazeteler  Video İzle  site haritası  Cevapsız Konular